Po drátě 4: Řešení vedlejší úlohy č. 91

Cracknout MD5ku vedoucí k této úloze nebylo nijak těžké (slovník nebo zkoušet všechny krátké posloupnosti písmenek, obojí ovšem s 99: na začátku) a zadání skrývalo jen a pouze URL http://betterwire.podrate.cz/real-future/.

Ale ouha, prohlížeč tvrdí, že se nejde připojit k serveru. Jakpakto? Inu, protože DNSka u betterwire.podrate.cz uvádí pouze:

betterwire.podrate.cz	CNAME	jabberwock6.ucw.cz
jabberwock6.ucw.cz  	AAAA	2002:59FA:F604:0:0:0:0:1
čili IPv6kovou adresu. Některé účastníky napadlo najít si IPv4 adresu téhož stroje (jabberwock.ucw.cz) a poslat mu požadavek ručně, ale server se s nimi odmítal bavit. Jak na to? Prostě si pořídit IPv6kovou konektivitu nebo se skamarádit s nějakou v4-to-v6 proxy. Pak už stačí si stáhnout stránku, kde je přímo napsáno heslo.

Komentář

Docela hezký způsob, jak svůj počítač obdařit IPv6kou adresou, je 6to4. Stačí si přidělit adresu v bloku 2002:X:Y::/48, kde X:Y vznikne z IPv4kové adresy, a nakonfigurovat si tunel tak, aby všechny IPv6kové packety zabalil do IPv4 a poslal na adresu 192.88.99.1. To je anycastová adresa 6to4 serverů, nejbližší takový si packet odchytí, vybalí a pošle po IPv6. V opačném směru 6to4 servery uloví cokoliv do 2002::/16 (opět anycastem), vytáhnou si X:Y z IPv6kové adresy a zabalený packet přepošlou po IPv4. Jakmile víte, jak tento mechanismus funguje, můžete si pořídit IPv6kovou konektivitu během pár minut. (Jak vidíte o kousek výše, i náš server k ní takto přišel.)

Autora úlohy těžko určit, nápad na IPv6kovou úlohu mezi organizátorstvem bublal odedávna. Do konce ho dotáhl Martin Mareš.