Po drátě 4: Řešení vedlejší úlohy č. 64

Přístup k této vedlejší úloze vedl přes příkaz 'site help' ve ftp klientu. Ten mezi jinými možnostmi vypsal i '99' a opravdu poté příkaz 'site 99' vypsal kód 99:hurraa . K této vedlejší úloze se tedy bylo možno dostat od úlohy 2, kde bylo poprvé použito stahování souboru přes ftp.

Jelikož jsme v dnešní době ovládané webovými prohlížeči předpokládali, že si na klasického ftp klienta z příkazové řádky jen tak někdo nevzpomene, považovali jsme skrýš za poměrně obtížnou, a tak vlastní úloha byla spíše oddychová - nebo záchranná. Podle toho, co který soutěžící potřeboval...

Ze zadání i z komentáře ve skriptu bylo jasné, že je navázaný na youtube. Hned první řádek (za komentáři) nastavoval proměnnou v, která nebyla nikde ve skriptu potřeba. Byla to proměnná do URL na youtube a výsledný link pak vedl na záznam soutěžního vystoupení skupiny Jananas s jejich písní Model. Na první poslech bylo nápadné, že v textu používají ve velkém množství názvy hlásek. Na hlásky se také ptal náš skript. Řešení je tedy na snadě a heslo kopretina je na světě dílem okamžiku.

Komentář

Úloha měla v prvé řadě pobavit, žádnou záludnost jsme v ní neplánovali. Pokud shellový skript přijde někomu nečitelný, vězte, to nebyl záměr. Záměrem bylo nezmínit heslo přímo ve skriptu (samozřejmě) a hlavně napsat takovou funkci na převod toho seznamu hlásek na výsledné heslo, která bude co možná nejtoleratnější ke sporným místům: druhé hlasy opakující některé verše (a tudíž není jasné, jestli verš zařadit opakovaně nebo jen jednou) atp. Funkce nemohla být účinná 100%, ale dala z každého alespoň trochu správného vstupu heslo hodně podobné kopretině, takže nebyl problém ji odhadnout i z nepřesného zápisu hlásek.

Za shlédnutí a poslech stojí samozřejmě i další písničky Jananasu. Kdo máte po nocích problém, že vás něco neodolatelně táhne z postele do kuchyně, tomu doporučujeme píseň Bílý sex!

Úlohu zdárně vyřešil Milanův devítiletý syn. Jedinou pomoc, kterou potřeboval, bylo jak skript spustit. Ale to bylo až v době, kdy už z toho videa samotného přišel na to, že má zapisovat hlásky a měl jejich seznam připravený na papíře. Nejvíc ho zmátla hláška "Ty trubko!" ze zadání úlohy, protože si ji vysvětlil jako že něco udělal špatně a pak hledal v mailboxu, kterou že úlohu to zvrzal, že mu orgové nadávají do trubek. Tak následovala krátká lekce angličtiny...

Autorem úlohy je Milan. Sepsal ji jednou v posteli, když díky internetovému rádiu Samson objevil pro sebe skupinu Jananas a přišlo mu škoda se o ni nepodělit. Původní nápad byl použít písničku Dokonalá, ale jelikož bylo cílem dodat rychle nějakou jednoduchou vedlejší úlohu, tak zvítězil Model, kde je okamžitě jasné, co se s tím má dělat.