Po drátě 3: Řešení úlohy č. 3

MIME typ audio/x-mod a výstup z file ("4-channel Protracker module sound data") napovídá, že se jedná o zvukový sample a bude potřeba ho něčím přehrát.

Bohužel, podle výpovědí ušitých (dle vzoru očitých) svědků nebylo ani se správným přehrávačem slyšet nic. Místo toho bylo potřeba soubor poctivě přečíst, všimnout si na konci řetězce TRUEVISION-XFILE a z něj uhodnout (nebo spíše vygooglit), že se ve skutečnosti jedná o obrázek ve formátu Targa. Pak už stačilo použít vhodný prohlížeč obrázků.

Komentář

Jako základ úlohy posloužily soubory signatur pro všemohoucí utilitku file: bylo potřeba najít nějaké dva formáty, které nemají hlavičku na začátku souboru, a pro uložení hesla použít ten, který file testuje později. Jako maskování se skvěle hodil formát ProTrackeru, protože jeho typ se pozná podle čtyř znaků na offsetu 1080 (tenhle konkrétní má kód "M!K!", což dokonce jeden z účastníků odhalil a pokusil se to podstrčit jako heslo). Formát Targa je potom asi jediný rozšířenější typ obrázku, který na sebe v prvních sto bajtech plaintextově nevykecá, co je zač.

Samotná úloha byla vyrobena na dvě iterace v GIMPu: napřed vyrobit obrázek o vhodném rozměru, potom do něj v hexeditoru vepsat ProTrackerovou signaturu, a pak už to bylo jenom cvičení v rozkreslování, aby ty dva porušené pixely vypadaly, že tam patří.

V průběhu testování se ukázalo, že implementace Targa 32bit + alpha funguje správně snad jenom právě v GIMPu - pro ImageMagick jsou problémy s tímto formátem známou chybou, tga loader v KDE to taky nějak nezvládal... Ve všech prohlížečích, které jsme zkoušeli, ale bylo alespoň poznat, že je v obrázku nějaký nápis.

Úložka vznikla z Jirkova nápadu "vyrobit soubor, který by zmátl i file", o realizaci se postaral matejcik.

Re: Po drátě 3: Řešení úlohy č. 3 Myšák (3. 12. 2008 - 20:31) Sbalit(1)
Tohle byla pro mě asi nejlehčí úloha - vzhledem k tomu, že po uložení souboru na disk se heslo objevilo samo přímo v náhledu souboru v Nautilu :-)
Re: Po drátě 3: Řešení úlohy č. 3 radomir.cernoch (3. 12. 2008 - 21:26) Sbalit(1)
Tahle úloha mě dostala. Použil jsem "tgatoppm", jehož výstup byl černý obdélník. Úloha vypadala beznadějně, řetězec TRUEVISION-... se tvářil neúprosně. Po nějaké chvíli mi to nedalo a ejhle! Při pohledu na LCD z jiného úhlu se objevil tmavě šedý nápis.
Re: Po drátě 3: Řešení úlohy č. 3 Bilbo (3. 12. 2008 - 21:39) Sbalit(1)
Tady jsem taky vytuhl na ni dele nez jsem musel ... mrknu do souboru, rikam si ze ta hlavicka vypada jako targa, tak prejmenuju na .tga a pustim na to enter v midnightu - jenze jako na potvoru prohlizec co tam je nastaven defaultne pod enterem nejak nepodporuje targy a ohlasi neco jako ze "to neni obrazek". Pak jsem stravil taky pomerne dost dlouho s mikmodem nez mne napadlo zkusit to v jinem prohlizeci....
Re: Po drátě 3: Řešení úlohy č. 3 Uraan (4. 12. 2008 - 6:46) Sbalit(1)
Tak ja jsem na to sel cestou BFU. Po "zjisteni" pomoci file ze se jedna zvukovy soubor jsem se ho pokousel spustit v mplayeru, amaroku ap. a kdyz byli tyto pokusy neuspesne tak jsem vyzkousel GIMP a bylo vyreseno
Re: Po drátě 3: Řešení úlohy č. 3 rw (4. 12. 2008 - 10:35) Sbalit(1)
Tak jen pro zpresneni, ani file se neda zmast. Staci pouzit volbu -k (cili napr. file -k SOUBOR) a file se snazi najit i dalsi identifikace. Takze me osobne vesele vykecal

neznamy.soubor: 4-channel Protracker module sound data\012- Targa image data - Mono 200 x 25

Takze pak jsem na to pustil gqview.
Re: Po drátě 3: Řešení úlohy č. 3 Jenda (4. 12. 2008 - 20:28) Sbalit(1)
Tak já to řešil takhle:

Nejdřív file. Hmmm, audio. Audacity: "Pííísk". Vyslyšá :-) to jako steganografie pomocí enscribe. Export do wavu, baudline. Vypadá to jako rozmazaný nápis. Že on Audacity ten 4-channel sloučil do jednoho?! gxine, nastavuji v kmixeru loopback, nahrávám do wavu, baudline. Nic. Hexdump -C, google, gimp. WOW